Najlacnejší internet

Pripojenie k internetu je služba, ktorú dnes využíva mnoho domácností. Tiež nad nejakým lacným pripojením rozmýšľate? Je v poriadku, že chcete ušetriť, avšak zaujímať by vás mali aj ďalšie parametre.

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo pripojenie k internetu príliš drahé, preto sa vyskytovalo skôr len ojedinele. Postupom času išli ceny nadol a dnes má (česť výnimkám) pripojenie k internetu už takmer každý.

Je však možné, že si svoju domácnosť len teraz zariaďujete a pripojenie k internetu zatiaľ nemáte alebo sa rozhliadate, či niekto na trhu nemá výhodnejšiu ponuku, než tú, ktorú aktuálne využívate vy. Prechod k inému poskytovateľovi internetu je jednoduchý, takže každému, kto má čo i len najmenšie výhrady k cene alebo k službám sa oplatí pozrieť, či nenájde nejakú lepšiu ponuku. Najskôr si však skontrolujte zmluvu, za akú dobu môžete svojho poskytovateľa vypovedať. Niektorí poskytovatelia majú totiž zmluvy na dobu určitú s rôznymi podmienkami. V tom prípade by sa vám mohol prechod k inému poskytovateľovi poriadne predražiť. Ceny pripojení si môžete porovnať na internete. V prípade, že budete pozerať ponuku konkrétneho poskytovateľa, platí ako vždy – starostlivo si overte, či ponúkajú výhody bez podmienok alebo nejakých iných obmedzení.

Čo treba brať do úvahy okrem ceny pri výbere pripojenia?

Cena internetového pripojenia je pri výbere konkrétneho riešenia veľmi dôležitým parametrom, ale nemala by byť na úkor iných dôležitých faktorov:

vaše technické možnosti: Rozmyslite si, či dáte prednosť drôtovému alebo bezdrôtovému pripojeniu. Jednotlivé možnosti sú dostupné rôzne. Ak bývate v meste, spravidla máte väčší výber. Ak však bývate v malej dedine či ste obmedzení ďalšími parametrami, výber sa vám dosť zužuje. Berte to do úvahy skôr, než sa nadchnete pre nejakú ponuku, ktorá by bola pre vás nereálna.

rýchlosť: Ide o údaj, ktorý uvádza, koľko dát si váš počítač vymení s internetom v danom časovom úseku. Prenosová kapacita dát je zložená z dvoch rýchlostí, t.j. sťahovanie a odosielanie dát. Vyberajte vždy vhodnú kombináciu oboch hodnôt. Dajte si pozor na to, čo presne udáva údaj o rýchlosti. Slovenský telekomunikačný úrad nehovorí o tom, ako sa má udávať údaj o rýchlosti pripojenia a na to môžu mať niektoré spoločnosti ťažké srdce.

linka: Ide o spojenie vášho počítača s internetom. Rozlišujeme linky garantované a agregované. Pri garantovanej linke s vami nikto nezdieľa prenosovú kapacitu dát, a preto nehrozí, že by dáta klesali podľa toho, koľko ľudí je práve pripojených na internete. V tom je nevýhoda agregovanej, čiže zdieľanej linky. Ak ste si vybrali druhý typ linky, zaujímajte sa o to, koľko ľudí ju zdieľa a ako sa mení rýchlosť pri ich pripojení. Zvážte teda, či ste spomalenie ochotní akceptovať.

časová garancia: Ide o percentuálne vyjadrenie najmenšej možnej spoľahlivosti internetového pripojenia. Pri niektorých spoločnostiach sa stretnete iba s údajmi, že negarantuje 100% funkčnosť. Takýto údaj vám však nič nenapovie.