Najrýchlejší internet

Rýchlosť internetu je spolu s cenou jedným z najdôležitejších faktorov, podľa ktorého si užívatelia vyberajú budúceho poskytovateľa pripojenia. Je to celkom pochopiteľné. Spoločne s ďalšími parametrami rozhoduje o tom, či bude pre vás využívanie internetu príjemným zážitkom alebo skôr stresujúcim momentom.

V čase, keď sa sledovanie videí a televízie cez internet stáva čoraz populárnejším a veľká časť populácie využíva internet na štúdium či prácu, je stabilný a rýchly internet nevyhnutnosťou pre väčšinu z nás.

najrýchejlší internetRýchlosť pripojenia internetu nie je všetko

Nejedná sa však o jediné dôležité parametre, ktoré je pri internetovej konektivite dobré sledovať. Dôležitá je tiež odozva druhej strany, ktorú sledujeme tzv. dĺžkou meškania, označovanú ako ping. Čím je táto hodnota latencie nižšia, tým kvalitnejšie dané pripojenie je.

Nie jeden poskytovateľ internetového pripojenia sľubuje svojim zákazníkom stabilnú sieť bez výpadkov. Nežiaducu nestabilitu latencie udáva tzv. hodnota kolísania (jitter). Opäť platí, že čím je nižšia hodnota, tým je váš výsledok lepší a signál má menšie výkyvy. Kolísanie signálu možno negatívne pocítite pri niektorých internetových službách ako je telefonovanie cez aplikácie typu Skype či hranie počítačových hier cez sieť.

 

Čo môže mať vplyv na rýchlosť pripojenia k internetu?

Počet užívateľov pripojených k sieti a lacné sieťové zariadenia. Ak máte pocit, že je vaše pripojenie čím ďalej, tým pomalšie, chyba nemusí byť hneď na strane poskytovateľa. Pravdepodobne máte, ako väčšina domácností a firiem na Slovensku, pripojených do siete viacero zariadení s prístupom na internet.

Veľká sieťová prevádzka môže byť jedným z dôvodov spomalenia. Skúste si spočítať, koľko smartfónov, tabletov, počítačov či televízorov v domácnosti máte a zamyslite sa, či nemôže byť problém práve tam. Niektoré sieťové prvky a lacnejšie WiFi routery si nemusia s veľkou prevádzkou poradiť a pomôže len ich výmena za výkonnejší kus. Riešením môže byť tiež prechod na balíček s vyššou rýchlosťou pripojenia od niektorého z dostupných poskytovateľov.

Počasie a rozvody sú ďalšími faktormi, ktoré môžu vaše pripojenie výrazne ovplyvniť. Dajte si preto záležať, aby vaše sieťové prvky zodpovedali vašim potrebám a nečakajte, že lacný WiFi router pokryje stabilným signálom celý dom a záhradu. Takisto je nutné dbať na kvalitne spracované káblové rozvody.

V prípade bezdrôtového pripojenia môžete naraziť aj na situácie, kedy je pripojenie náchylné na počasie, v takom prípade zvoľte WIFI providera s modernejšou technológiou. Ak sa problém dosť často opakuje, neváhajte kontaktovať svojho poskytovateľa a dohodnite sa s ním na nejakom riešení. V krajnom prípade môžete siahnuť po ponuke ostatných poskytovateľov vo vašej lokalite a vymeniť napr. bezdrôtové pripojenie za stabilnejšiu optiku či VDSL.

Nie ste so svojím pripojením spokojní? Poobzerajte sa po inej ponuke

Internetové pripojenie je dnes neoddeliteľnou súčasťou väčšiny domácností. K svetovej sieti sa môžeme pripájať kvôli zábave, škole i kvôli práci. Je preto dôležité, aby internet vyhovoval potrebám používateľov a zbytočne ich neobmedzoval. Pri výbere balíčka od poskytovateľa internetového pripojenia je vhodné zvážiť, či rovno nezvoliť rýchlejšie varianty, ktoré sú síce o niečo drahšie, ale ponúknu o to lepšie parametre.